Akbaş

Akbaş Cinsi Köpekler

 

Sadık bir köpek olarak bilinen Akbaş köpekleri Türkiye’nin gururu olarak bilinen Anadolu köpeğidir. Pek fazla Türk ırkı köpek bulunmamakla beraber Akbaş ırkı köpekler bizim gurur kaynağımız durumundadır. Bu köpekler kısıtlı bir mizaç sahibi olduğunu ancak oldukça işlevsel bir köpek olarak tanımlayabiliriz. Akbaş ırkı köpeklerin yapı bakımından orta boyda iri bir yapı ile göz doldurmaktadır. Bu köpekler koruma yönünden oldukça başarılı bir ırktır. Çobanların yanından eksik etmemesi için sürüler için oldukça dikkatli ve korumacı bir görev üstlenmektedir. Bu köpekler sürüyü sahiplenir ve bir zarar gelmemesi için elinden geleni yaparlar.Akbaş yavrusu büyümeyi bekletilmeden sürü ile bir arada tutulur ve küçük yaşta görevini anlar ve büyüğünce hatasız bir koruma köpeği özelliği kazanmaktadır. Akbaş yavrusu bu nedenle oldukça önemlidir. Kalıcı bir sadık kalma duygusu barındırırlar.

Akbaş yavrusu özellikle annesinin yanında durmalı ve sık olarak emzirilmelidir. Akbaş yavrusu küçük yaştan itibaren kemik yapısı güçlenmekte ve çok dayanıklı bir hal almaktadır. Bu nedenle Akbaş ırkı köpekler bir saldırı sırasında aldığı yaraların kısa zamanda iyileşmesi ve derin yaraların oluşma olasılığı azalmaktadır. Bu nedenle çoban bekçi köpeği olarak oldukça yararlı bir hayvan diyebiliriz. Akbaş ırkı köpeklerin bağımsız yapısı sayesinde herhangi bir eş bulundurma gibi bir sorun yaratmamaktadır. Bu nedenle sürüden uzaklaşma dikkat kaybı gibi problemler gözlenmemektedir. Akbaş sürü korumalığı yaparken herhangi bir saldırı sırasında oldukça cesur durur ve kendini öne atar. Pes etme gibi bir huyu yoktur sürüyü koruma altına almak için tüm gücünü yitirene kadar savaşır.

Akbaş fiyatları oldukça uygun olmakla birlikte ülkemizde oldukça yaygın bir haldedir. Bu nedenle kolay bir şekilde satıcı ile buluşup bir Akbaş sahibi olabilirsiniz. Satılık akbaş alırken sürü ile deneyimi olduğunu öğrenmeyi unutmayınız. Ne kadar fazla sürü ile iç içe olursa o kadar daha yatkın ve işine sahip bir tavır sergiler. Akbaş yavrusu adını da aldığı gibi tek renkte bulunmaktadır. Beyaz rengi ile de Akbaş ırkı köpekler oldukça hoş bir görünüme sahiptir.