Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Sadık ve bir o kadar da sevimli hayvanlar olan köpeklerin eğitilerek çok daha faydalı hale getirilmesi mümkündür. Gerek bekçi olarak gerekse hobi olarak sahiplenilecek köpeklerin barınacakları yerde çok daha rahat edebilmelerini sağlayacak eğitimler ve bakımlarla mutlu olmaları sağlanılabilir. Ancak köpek eğitimine yönelik yanlış uygulama ve davranışlar nedeniyle hayvanların incitilmesi ve onlara karşı bir zulmün gerçekleşmesi söz konusu olabiliyor. Bu nedenle profesyonel köpek eğitimlerinden yararlanılarak bakım ve eğitim faaliyetleri yapılmalıdır.

Köpek eğitimi ne kadar?

Profesyonel eğitim ücretleri kurumdan kuruma değişiklik arz edebilir. Burada önemli olan hususun kurumun doğru ve fayda sağlayacak eğitim modeliyle köpeklerinizi eğitmesidir. Aç bırakmak ve sert bir takım ikazlarla köpekleri yönlendirmek asla doğru değildir. Bu tür bir eğitim modeliyle köpeklerin gelişimini sağlamaya çalışan kurumların asla tercih edilmemesi gerekiyor. Köpeğin saldırganlaşmasına neden olacak davranışlardan kaçınılması ve onla doğru bir iletişimin kurulması lazımdır. Bu da, her köpek cinsinin özelliklerine göre farklı bir metotla sağlanılabilir.

Uzman eğitmenlerden destek alın

Köpek bakımı ve eğitimi hususlarında uzmanlaşmamış kurumlardan alınacak destekler, köpeklerin mutsuz olmasına ve psikolojilerinin bozulmasına neden olabilir. köpeğe karşı yapılan zulümler neticesinde köpeklerin kendilerini koruma güdüleri sebebiyle saldırganlaşması sonucunu doğurabilir. Köpek eğitimi ücretlerini piyasaya fiyatının oldukça altında tutan kurumların veya kişilerin yanlış eğitim metotlarına tevessül ettikleri veya uzman olmadıkları anlaşılabilir.

Köpek itaat eğitimi konusunda dövme veya aç bırakma gibi usuller asla doğru değildir. Hiçbir köpek, dövülerek ve aç bırakılarak eğitilmez. Aksine bu tip uygulamalar köpeğin daha da saldırganlaşmasına neden olabilir. cinse ve cinsin taşıdığı özelliklere göre itaat eğitimlerindeki uygulamalar da değişiklik gösterebilir. Pug cinsi köpeklerin karakteri, sadıklık ve cana yakınlıktır. Ancak bunlara yönelik aç bırakma ve azarlama gibi yöntemler ters bir etki meydana getirebilir. Köpeğin psikolojisini tamamen bozabilir.

Sonuç olarak köpek eğitimlerinde herkesten yardım alınması doğru değildir. Uzman eğitmenlerle çalışılması gerekiyor. Deneyimli ve köpek ırkından anlayan uzmanlar sayesinde çok kısa sürede köpekle daha iyi iletişim ve diyalog kurulması mümkündür.

 

 

 

Henüz Yorum yapılmamış.İlk yorumu yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !