Golden Retriever Cinsi köpekler

Golden Retriever Cinsi Köpek

Golden olarak popülerleşen bir köpek türüdür. En zeki köpekler arasındadır. Bu nedenle de eğitimi kolaydır. Ancak köpeğin zeki olması eğitime yatkınlığı için yeterli değildir. Dışa dönük olması da gereklidir. Golden cinslerinin bu özellikleri de şaşırtıcıdır. Hiçbir şekilde saldırı davranışı göstermezler. Sahiplerine ve ailelerine çok sadıktır. Evde veya bahçede beslenilebilir. Düz ve uzun tüyleri vardır. Ağız yapısı geniştir. Gözleri biraz çıkıktır ve boyları da ortalama bir köpeğinki kadardır. Satılık golden retriever ilanları en çok takip edilen ilanlar arasındadır. Çünkü ülkemizde en popüler köpek cinslerinden birisidir.

Evde bakıma uygun mudur?

Golden cinsi köpeklerin evde bakımı mümkündür. Çünkü havlama eğilimleri yoktur ve yabancılara karşı da sıcakkanlıdırlar. Bir bekçi veya koruma köpeği gibi değillerdir. Herkesle iletişim kurabilirler ve yabancı köpeklere saldırmazlar. Yüzmeye meraklı bir hayvandır. Oyun ve gezmeye ihtiyacı olan bir cinstir. Sosyalliği nedeniyle yalnız kalmaktan çok sıkılır. Bu nedenle her an oyun oynayacağı birisine ihtiyaç duyabilir.

Golden retriever yavru olarak alınmalıdır. Eğitilmeli ve ailesine alıştırılmalıdır. Sahiplerine oldukça sadıktır ve onlarla neşeli oyunları sever. Çok zeki olmasından dolayı tuvale eğitimi de hemen verilebilir. Daha önce köpek bakmamış kişiler için de ilk deneyimin kolayca yaşanılabileceği bir cinstir. İtaat eden bir cins olduğu için sıkıntı yaşamadan beslenebilecek bir köpektir. Golden çok fazla tüy dökebilir. Bu da, evde besleyeceklerin yaşadıkları en kötü dezavantajdır. Ancak bahçede bakılması halinde büyük bir sıkıntı değildir.

Köpeğin bakımı kolaydır. Belirli zamanlarda tüylerinin taranması ve temizlenmesi yeterlidir. Kilo alımına elverişli bir ırktır. Bu nedenle beslenmesine dikkat edilmesi lazımdır. Sürekli koşmalı ve oyun oynamalıdır. Gezdirilmediği ve oynanmadığı takdirde mutsuz olabilir. Psikolojisinin bozulmaması için sert komut ve davranışların asla gösterilmemesi lazımdır. Golden retriever fiyatları da değişiklik gösterebilir. Yavru olan golden fiyatları, daha yüksektir. Yetişkinlerinki ise, daha düşük olabilir. bu hayvanın ortalama ömürleri, 10-15 sene kadardır.

Sonuç olarak evde bakımı kolay bir hayvandır. İtaatkar olduğu için ilk defa köpek besleyecekler için de uygundur.

 

 

 

 

Henüz Yorum yapılmamış.İlk yorumu yapmak istermisiniz?

Sizde Yorum Yapın

E-Mail adresiniz burada paylaşılmayacak. Sadece bilgi amaçlı tutulacak. !